23 Mayıs 2012 Çarşamba

Orange edebiyat ödülü sponsorsuz kaldı

12:00 Posted by Musa İğrek No comments

İngiltere'nin bir kaç saygın edebiyat ödülünden biri olan Orange Prize'dan kötü bir haber geldi. Son bir yıl içinde kitabı yayınlanmış olan ve İngilizce yazan kadın yazarlara verilen bu önemli edebiyat ödülünün sponsoru Orange Telekom, 17 yıldır düzenlenen edebiyat ödülüne artık destek vermeyeceğini duyurdu. Orange Telekom, bundan böyle sinema sektörüne sponsor olacağını belirtti.

Edebiyat çevrelerinde üzüntüyle karşılanan bu çekilme sonrasında Orange Prize yöneticilerinden Kate Mosse, Orange Telekom’un sponsorluktan çekilmesinin bir son olmadığını ödülü devam ettirmek için başka bir sponsor bulacaklarını söyledi.

Ödülün bu yılki adayları arasında Esi Edugyan, Half Blood Blues; Anne Enright, The Forgotten Waltz; Georgina Harding, Painter of Silence; Madeline Miller, The Song of Achilles; Cynthia Ozick, Foreign Bodies; Ann Patchett, State of Wonder yer alıyor. 2008’de 'Baba ve Piç' adlı kitabıyla Elif Şafak Orange edebiyat ödülüne aday gösterilmiş lakin kazanamamıştı. Ödüle daha once Marilynne Robinson, Chimamanda Ngozi Adichie ve Zadie Smith gibi yazarlar layık görüldü.

30 Mayıs’ta açıklanacak ödül sonucunda, yazara ödül olarak 30 bin Pound ve bir heykel veriliyor. Ödülün güçlü adayları arasında yer alan Ann Patchett, ödüle layık görülürse Orange Prize’ı  ikinci kez kazanmış olacak.

Musa İğrek, Londra
Zaman Gazetesi
23/05/2012

22 Mayıs 2012 Salı

Elektronik kitap, kitapçı raflarında


İngiltere'nin en büyük kitapçılarından Waterstones, online kitap satış devi Amazon ile işbirliğine girdi. 30 yıldır İngiltere'nin pek çok şehrinde şubesi olan Waterstone, elektronik kitap ve e-kitap okuma cihazı satışına başlayacağını dün 'resmen' duyurdu. 

Watersones, klasik kitapçı havasından çıkıp bir 'yenilenme' olarak kabul ettiği bu kararıyla birlikte, kitap satış mağazasında ücretsiz internet erişimine imkân verecek. Bu sayede e-kitap meraklıları mağazanın içinden de e-kitap satın alabilecek. Böylece, internet sitelerinden çıkan e-kitaplar ve cihazlar, artık basılı kitapla birlikte aynı rafta yerini alıyor.

İngiltere'de üç yüz kitap satış noktası bulunan Waterstones'un bu 'radikal' kararı kitap satış mağazalarının yeni bir sürece girdiğinin işareti olarak kabul ediliyor. Waterstones müşterilerine 'birinci sınıf bir kitap okuma keyfi' sunacağını vaat ederken, Waterstones direktörü James Daunt, bu kararı tamamen müşterileri için aldıklarını ve onlara en iyi e-kitap alma kolaylığı sunacaklarını belirtti. 

Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos ise Waterstones ile işbirliğine girmekten çok memnun olduklarını ve dijital kitabın, artık kitap satış mağazalarında yer almasına sevindiklerini söyledi. Amazon, geçtiğimiz ay klasik e-kitap okuma cihazlarına bir yenisini ekleyip dokunmatik "Amazon Kindle Touch" adlı yeni ürününü piyasaya çıkarmıştı.

Musa İğrek, Londra
Zaman Gazetesi
22/05/2012

15 Mayıs 2012 Salı

Bütün diller Shakespeare'i söyleyecek


Türkiye'de tiyatro tartışmaları süredursun, İngiltere'de geçtiğimiz hafta Shakespeare'in 448. doğum yılı kutlanmaya başlandı. Londra, 2012 Kültür Olimpiyatları kapsamında düzenlenen 2012 Dünya Shakespeare Festivali dünyanın dört bir yanından tiyatro gruplarını ağırlayacak. Londra'da bulunan Shakespeare'in ünlü Globe Theater'ında 37 ülkeden 37 farklı dilde sergilenecek eserler arasında Türkçe, "Antonius ile Kleopatra" oyunu da yer alıyor. Oyun Atölyesi tarafından 26-27 Mayıs'ta Shakespeare'in muhteşem tiyatrosunda sahnelenecek "Antonius ile Kleopatra"da Haluk Bilginer Antonius, Zerrin Tekindor ise Cleopatra rolüyle sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Bülent Bozkurt'un çevirisiyle oynanacak "Antonius ile Kleopatra"nın yönetmenliğini Kemal Aydoğan, sahne tasarımını Bengi Günay, ışık tasarımını İrfan Varlı, müziklerini Tolga Çebi üstlenmiş. Mart ayında İstanbul'da sahnelenen ve halen devam eden oyun pek çok sanatsever tarafından beğenildi. Oyun aynı zamanda 18. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 1-2 Haziran tarihlerinde iki kez festival seyircisiyle buluşacak. Antonius'un "Yıpratamaz zaman onun güzelliğini. Solduramaz rengini, bozamaz ahengini" diyerek Kleopatra'ya 'Türkçe' seslenişini İngiliz sanatseverin de beğeneceklerinden kuşku yok. Oyun Atölyesi'nin sahneleyeceği "Antonius ile Kleopatra", 26 Mayıs Cumartesi saat 14.30'da ve 27 Mayıs Pazar günü saat 13.30 ve 18.30'da Shakespeare's Globe Theater'da seyirci karşısına çıkacak.


Shakespeare'in Hamlet, Romeo ve Juliet, Othello gibi oyunları dünyanın dört bir yanından tiyatro grupları tarafından İngilizce, Almanca, İtalyanca, Arapça, Fransızca, Urduca, Japonca olarak sahnelenecek. Festival Londra'dan Stratford-upon-Avon, Newcastle, Edinburg ve Birmingham gibi mekânlara yayılacak. Söyleşiler, konferanslar ve daha pek çok etkinlik Shakespeare tutkunlarını ağırlayacak. Çocuklar, gençler için etkinliklerin de yer aldığı ve eylül ayına kadar devam edecek festivalde, yaklaşık bir milyon bilet satışa sunulmuş.

British Museum'da Shakespeare sergisi

İngiltere'deki Shakespeare rüzgârı yukarıda sayılan etkinliklerle dinmeyecek. 19 Temmuz'da British Museum'da geniş kapsamlı bir Shakespeare sergisi açılacak. "Shakespeare: Staging the World" başlıklı sergi, Shakespeare oyunlarının yorumundan da yola çıkarak, 400 yıl önce uluslararası kent olarak gelişen Londra'nın önemini de vurgulayacak. Yüz doksan eserin yer alacağı sergide çeşitli koleksiyonlardan derlenmiş resimler, tablolar, dönemin kıyafetleri, mücevherler ve Shakespeare oyunlarının elyazmaları sunulacak. Sergi, 25 Kasım'a kadar açık kalacak.

İngiltere'deki pek çok sanat kurumunun Shakespeare için seferber olduğunu söylemeden geçmeyelim zira bu büyük etkinliğin arkasında Tate Modern, British Museum, National Theatre, British Council ve Royal Shakespeare Company gibi sanat kurumları var. Öte yandan Londra, 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında 2012 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yaparken yolu şehre düşenlere kültürel etkinlikler sunmayı da ihmal etmiyor. Şehrin içi dışı, sağı solu kültürel faaliyetlerle dolu. 2012 Dünya Shakespeare Festivali ile ilgili neler olup bittiğini http://www.worldshakespearefestival.org.uk adresinden takip etmek mümkün, zira dünyanın dört bir tarafından katılımcılara sunulan online etkinlikler de var. Shakespeare için yapılan tüm bu etkinlikler, bu coşku, bir yazarın nasıl yaşatılacağının apaçık ifadesi, zira Shakespeare'in sesi yüzyıllar geçse de hâlâ aramızda.

Musa İğrek, Londra
Zaman Gazetesi
15/05/2012