8 Haziran 2007 Cuma

Bestekâr Hacı Ârif Bey de bankerzedeymiş!

02:05 Posted by Musa İğrek , No comments

Türk Edebiyatı dergisi, son sayısında Türk musikisinin usta bestekârlarından Hacı Ârif Bey'in (1831-1885) günümüz bankerzedeleri gibi mağdur olduğunu gösteren bir belge yayımladı.
Hattat Talip Mert'in Osmanlı Arşivi'ndeki bir dilekçeden yola çıkarak kaleme aldığı yazıda, bankere kaptırdığı paranın peşinde epeyce koşturan bestekârın, Sultan Abdülmecid'den yardım istemesi anlatılıyor. Kirada oturan Hacı Ârif Bey, Eyüp'te bir ev satın alır. Lakin ev saraya uzaktır. 150 bin (500 kese) kuruşa satarak, yeni bir eve geçmek ister. Parayı boşta durmaması için, Balıkhane mültezimi Hacı Raşid Ağa ile biraderi Raif Ağa'ya her kesesi beşer kuruş faizli olmak üzere teslim eder. Daha sonra Süleymaniye Camii karşısında bir arsada evin yapımına başlanır. Ama para geri alınamadığı için inşaat yarım kalır. Raşid ve Raif Ağa'yı gerekli mercilere şikâyet eden bestekar, sonuç alamaz. Durumu bir dilekçe ile padişaha iletir.

Hacı Ârif Bey ile eşi Çeşmidilber Hanım'ın arzuhali "Bu sadık çâker ve cariyeleri" ifadesi ile başlıyor. Ağalardan çektiklerini anlattıktan sonra "Lütfen ve merhameten bizleri haksızlıktan vikayetten (korumak için) matlubatımızın bu şahıslardan çabucak tahsiliyle bizlere i'ta ve teslimi babında Deavi Nezareti'ne emir ve ferman buyurması hususuna müsaadeleri" ifadeleriyle padişahtan yardım talep ediyor. Talip Mert, bu değerli vesikayı aslına sadık kalarak günümüz Türkçesine çevirmiş. Mert'e göre dilekçede bahsedilen ev, Süleymaniye'de bugün Kültür Ocağı tarafından kullanılan ve 'Hacı Ârif Bey'in evi' olarak bilinen konak olabilir. Bu doğru ise dilekçeden olumlu sonuç alınmış ve Hacı Ârif Bey evini tamamlayabilmiş demektir. (0212 526 16 15)

Musa İğrek, İstanbul

Yazarlar, kitaplarının satışını internetten takip edecek

02:00 Posted by Musa İğrek No comments
İş Bankası Kültür Yayınları, kuruluşunun 50. yılına bünyesindeki yazar ve çevirmenleri sevindirecek bir çalışmayla girdi. Türkiye'de ilk kez uygulanacak sistemde, eser sahipleri yayınevinin kendilerine verdiği şifreyle, kitaplarının ne kadar basıldığını, stoklardaki durumu ve nasıl bir satış grafiği izlediğini, yayınevinin internet sitesinden (www.iskultur.com.tr) takip edebilecek. Şeffaf bir yayıncılık sunan uygulamanın önceki akşam İş-Sanat Kuleleri'nde yapılan tanıtımına, yayınevinin yazarları, çevirmenleri ve kültür-sanat çevresinden pek çok isim katıldı.

Yazar ve çevirmenler, program esnasında kendilerine ait şifreleri aldı. Eser sahibi ve yayınevi arasında zaman zaman anlaşmazlıklara sebep olan eserin ne kadar basıldığı ve ne kadar satıldığı konuları, bu uygulama ile problem olmaktan çıkacak. Ekrana yansıyan rakamlar, yayınevinin günlük muhasebe kayıtlarını yansıtacak. 2008'de eser sahipleri kitaplarının hangi kitapçıda ne kadar sattığını da internetten görebilecek. İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, gecede yaptığı konuşmada, bu uygulamanın Türkiye'deki kültür ortamına yeni ve çağdaş bir anlayış getireceğini söyledi.

Musa İğrek, İstanbul