22 Haziran 2006 Perşembe

'Batanay' yeniden doğdu

Hattat ve bestekâr Hafız Kemal Batanay'ı anlatan kitabın tanıtımı, önceki akşam İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) yapıldı. Muhittin Serin'in hazırladığı ve Kubbealtı Neşriyat tarafından yayınlanan 'Kemal Batanay, Bestekâr, Tamburi, Hattat, Hafız' adlı kitabın tanıtım toplantısına Uğur Derman, Hasan Çelebi ve Orhan Okay gibi edebiyat ve sanat dünyasından birçok isim katıldı. Batanay'ın hayat hikâyesini, hatıralarını ve nüktelerini anlatan konuşmaların ardından, sanatçının musiki eserlerinden oluşan bir fasıl düzenlendi. Batanay'ın elinden çıkan hatlar sergilendi.

İTO'nun salonunu süsleyen birbirinden güzel besmeleler, levhalar, kıt'alar, âyetler, hadis-i şerifler, kelâm-ı kibarlar ve beyitlerden oluşan hüsn-i hat sergisi, toplantıya katılanların gönlünü hat sanatının engin âleminde yolculuğa çıkardı. Kemal Batanay'ı anlatan kitap, aynı zamanda sanatçının öğrencisi olan Prof. Dr. Muhittin Serin tarafından uzun süren bir hatıra, belge, arşiv ve fotoğraf çalışması sonucu hazırlandı.

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı tarafından İTO'nun katkılarıyla yayınlanan 210 sayfalık kitapta, Kemal Batanay'ın ailesi, çocukluğu, tahsil hayatı, musiki ve hat eğitimiyle ilgili bilgiler yer alıyor. Hat sanatına on beş yaşlarında başlayan Kemal Batanay, tâlik tarzının en kadim isimlerinin başında geliyor. Muhyiddin Efendi, Hasan Hüsnü Efendi, Hulusi Efendi, Mehmed Efendi ve Ferid Bey'den hat; Emin Dede, Rauf Yekta, Ahmet Irsoy, Ahmet Avni Konuk, Ömer Bey, Kadı Fuad Efendi ve Refik Fersan'dan tambur ve müzik dersleri alan Batanay, aynı zamanda bestekâr, tanbûri, hafız ve şairdi.

Musa İğrek, İstanbul
22/06/2006
Zaman Gazetesi

13 Haziran 2006 Salı

Ayaşlı ile hatıralar canlandı

01:24 Posted by Musa İğrek No comments
İstanbul'un tarihî dokusunu, Cumhuriyet'in ilk yıllarını ve Osmanlı saray hayatını eserlerinde başarıyla anlatan Münevver Ayaşlı, önceki gün doğumunun 100. yılı münasebetiyle, Türkiye Yazarlar Birliği ve Münevver Ayaşlı Vakfı'nın düzenlediği toplantıda anıldı.
Kızlarağası Medresesi'nde düzenlenen etkinliğe, Memduh Cumhur, Vehbi Vakkasoğlu, Dursun Gürlek, Necmeddin Şahiner, Salih Suruç, Belkıs İbrahimhakkıoğlu ve İbrahim Ayaşlı konuşmacı olarak katıldı. Gürlek, Ayaşlı'nın hatıratları okunmadan yakın tarihin anlaşılamayacağını ifade ederken, Necmeddin Şahiner, yazarın hayatının son yıllarında Beylerbeyi'ndeki konağında Risale-i Nur ve Mesnevî şerhleri yaptıklarını anlattı. Belkıs İbrahimhakkıoğlu da, konakta 'hacı anne' ile geçen günlerine temas etti. Etkinlik kapsamında Fırat Kızıltuğ ve Memduh Cumhur, yazarın çok sevdiği İstanbul şarkılarını seslendirdi.

Musa İğrek, İstanbul